Smoothie mixer

Smoothie mixer, neboli smoothie maker, je v podstatě jediná věc, kterou budete pro přípravu smoothies potřebovat.

Jestliže si chcete nějaký smoothie mixer koupit, podívejte se na naše recenze! Vybrali jsme pro vás 5 celkově nejlepších přístrojů a 5 nejlepších přístrojů za rozumnou cenu na našem trhu.

RECENZE A HODNOCENÍ SMOOTHIE MIXÉRŮ

Co byste měli vědět, než si smoothie mixer koupíte

Obecně se nedá říci, že by smoothie nebyl schopen připravit ani klasický stolní, či tyčový mixér. Na druhou stranu se ale také nedá tvrdit, že by byl smoothie mixér čistě jednoúčelovým zařízením (mnohdy je tomu přesně naopak a najdeme na trhu i stroje, které ty klasické širokou škálu svého využití a možností nastavení v mnohém předčí). V čem tedy spočívá jejich odlišnost? Ve zkratce to můžeme shrnout asi tak, že je smoothie mixér koncipován tak, aby ovocné a zeleninové nápoje připravil co nejrychleji a nejpohodlněji a zároveň v maximální možné míře usnadnil následnou konzumaci. Toto shrnutí mnohým možná nic neřekne, a tak si pojďme vše vysvětlit bod po bodu.

Koncepce smoothie mixeru

Smoothie mixerNeexistuje sice jeden jediný přístup v koncepci funkčního designu smoothie mixeru, ale vždy je kladen důraz na to, aby proběhla příprava nápoje co nejrychleji a nejsnadněji. Jak to chápat? Nejlepší zřejmě bude, vyjmenovat to v jakýchsi bodech – žádné/minimální sestavování přístroje před použitím, snadné vkládání surovin do mixovací nádoby, intuitivní a snadné ovládání a umožnění rychlé konzumace, respektive možnost odnést si nápoj s sebou okamžitě po dokončení (viz. další bod „Přenosnost“).

Přenosnost

Smoothie mixer testPokud jste žádný smoothie mixer nikdy neměli, nebo ho na vlastní oči neviděli, pak možná zatím nevíte o čem je řeč. Nemluvíme tu totiž od přenosnosti smoothie makeru, ale o přenosnosti samotného nápoje. Celý vtip spočívá v tom, že mixovací nádoba u mnoha zařízení slouží zároveň jako přenosná lahev. V praxi to pak vypadá ták, že dáte do lahve suroviny, na ni našroubujete uzávěr s mixovacími noži, zasadíte to do smoothie mixéru, umixujete, vyndáte, odšroubujete uzávěr s mixovacími noži, našroubujete klasický uzávěr a nápoj si můžete okamžitě kamkoliv vzít s sebou. Když o této „vychytávce“ člověk jen čte, zdá se to jako relativní maličkost. Vězte však, že je to naprosto geniální způsob, jak si bleskově připravit chutnou a výživnou svačinu do práce, školy nebo na výlet.

Omyvatelnost

Opět věc, která může působit na člověka bez zkušeností s tímto druhem domácího robota trochu úsměvně. Realita je však taková, že v tomto případě stačí omýt jednu až dvě části mixéru a máte hotovo (zabere to pár desítek vteřin). Z vlastní zkušenosti vím, že umýt kupříkladu tyčový mixer, trvá klidně pětkrát tak dlouho.

Skladnost

Smoothie mixer může stát bez problému vcelku na lince v kuchyni připravený ke každodennímu okamžitému použití. Nemusíte ho schovávat rozebraný někde v šuplíku. Na pracovní ploše vám zabere minimum místa. U malých přístrojů činí tato plocha cca 10×10 centimetrů. U největších pak nějakých 25×25 centimetrů.

Faktická multifunkčnost

Obavy o to, že zaplatíte i několikatisícové částky za smoothie mixér, který nevyužijte k ničemu jinému, než k mixování nápojů z ovoce a zeleniny jsou v zásadě mylné (pokud se tedy nebavíme o některých přespříliš levných přístrojích za pár set korun, které mají mnohdy problém splnit i svou primární funkci). Kvalitní a dražší smoothie makery mají neskutečně širokou škálu využití v kuchyni, což je mimo jiné dáno i množstvím funkcí a nastavení. S jejich pomocí tak hravě přichystáte pomazánky, krémové polévky, zmrzliny, omáčky, přesnídávky, krémy, těsta a mnoho dalších.

Výkon a počet otáček za minutu

Dosti podstatným parametrem těchto robotů je jejich výkon a počet otáček. Leckdo by si mohl říci, že je to jedno. Stačí nechat suroviny mixovat déle a je to. Chyba! Valná většina lidí, kteří si pořizují smoothie mixer, chce „žít zdravě“. Proto často používají takové suroviny, jako jsou například chia semínka (jedná se o extrémně zdravá semínka šalvěje hispánské, která mají průměr okolo jednoho milimetru). Jestli je chcete rozsekat a tím z nich dostat cenné živiny, potřebujete k tomu sílu a rychlost, respektive výkon a velký počet otáček za minutu. Právě v tomto ohledu jsou tito roboti tak specifičtí. Dokážou vytěžit ony kýžené vitamíny, minerály a stopové prvky prakticky z čehokoliv, co je obsahuje (a to rychle). Zkrátka a jednoduše, s banánem si poradíte i v hmoždíři, ale existují ingredience, na které potřebujete specialistu.

Vzhled

Pro někoho možná povrchní parametr, na jehož základě se nemá cenu rozhodovat. Z našeho pohledu je však vzhled a estetika domácích spotřebičů neopominutelnou vlastností. Přece jen je třeba vzít v úvahu, že vám tento přístroj bude v kuchyni stát dennodenně na očích. Chcete se koukat na nějakou ohavnost? Pravděpodobně ne. V tom případě máte štěstí. Až na výjimky z nejlevnější cenové kategorie jsou všechny smoothie mixéry velice pohledné. Některé lze bez nadsázky označit za výrobky s nadčasovým designem. Koneckonců, a to už zde bylo zmíněno, u těchto robotů se předpokládá trvalé umístění někde v rámci pracovního prostoru kuchyně a výrobci s tím naštěstí počítají, což se na jejich vzhledu přímo projevuje.

Mám si koupit smoothie mixér?

Smoothie mixer cenaMáme li mluvit narovinu, pak vám doporučujeme si smoothies v různých obdobách připravit v jakémkoliv klasickém mixéru, abyste zjistili, zda je vám tato forma konzumace ovoce a zeleniny alespoň trochu blízká. Ostatně, nemá cenu si kupovat robota (i kdyby měla být jeho cena „pouhých“ tisíc korun) na něco, co nevím, jestli budu pít. Jakmile však zjistíte, že je to něco, co je vám blízké, rozhodně si ho kupte. Pokud nic jiného, pak je samotná praktičnost tohoto přístroje dostatečným důvodem ke koupi. Jaký je rozdíl mezi levnějšími a dražšími přístroji rozebereme v dalším odstavci.

Levný versus drahý smoothie maker

Nejlepší smoothie mixerJe pochopitelné, že top přístroje od výrobců jako je třeba Vitamix nebo G21, jsou pro 80 % uživatelů cenově nedostupné bez ohledu na všechny jejich přednosti a výhody (na trhu najdeme stroje, jejichž cena je i pod tisíc korun, ale taky takové, které stojí několik desítek tisíc korun). Je však třeba mluvit objektivně. Pokud to s konzumací smoothies myslíte vážně (budete si ho připravovat alespoň třikrát týdně), pořiďte si nejdražší/nejlepší smoothie mixer, který vám vaše finanční možnosti dovolí. Tím ani náhodou netvrdíme, že dražší rovná se lepší. To rozhodně ne! Chceme tím říci pouze to, že ve vyšší cenové hladině vždy naleznete výrazně lepší přístroj, než v té nižší.  Na první pohled a v krátkodobém horizontu se sice rozdíl mezi robotem za 1000,- a za 5000,- nemusí zdát výrazný, ale jen to jen zdání. Doporučujeme vám podívat se na náš smoothie mixer test, na který odkazuje tlačítko na začátku článku.

Obecně bychom to shrnuli tedy takto (podle důležitosti):

Dražší roboti: – Ze surovin získají větší množství živin
– Jsou spolehlivější a déle vydrží
– Disponují multifunkčností a řadou nastavení
– Mají celkově praktičtější koncepci
– Mají výrazně kvalitnější dílenské zpracovaní
– Jejich vzhled více nadčasový
– Jsou nabízeny ve více barevných provedení