Co je smoothie

Smoothie nebo někdy také fresh juice je obvykle nápoj mixovaný z čerstvého ovoce, zeleniny a někdy také ořechů či jiných tvrdých plodů. Dle chuti je možné takový nápoj také dosladit cukrem nebo medem (zdravější varianta). Některé recepty pak  mohou obsahovat kakao, čokoládu nebo arašídové máslo.

Co je smoothie

Pro hutnější konzistenci a jemnější chuť se do smoothies přidává jogurt nebo mléko. Taková kombinace je vynikající např. s banánem.

Přesná definice smoothie neexistuje a tak některé restaurace i jednotlivci přidávají různé další ingredience. Pro fitness a bodybuilding je možné do koktejlu přidat práškový whey protein nebo kreatin. Setkat se můžeme i s konopným proteinem či zeleným čajem. Já přidávám do svých koktejlů slunečnicová semínka nebo kustovnici čínskou.

Velkou výhodou nápojů smoothies je snadná vstřebatelnost živin a vitamínů díky mixování. Smoothie mixér vytvoří dokonale jemný drink, které lidské tělo snadno vstřebá. Já osobně do koktejlů přidávám kohoutkovou či minerální vodu, takže je tělo hydratované, což ocení především vaše pokožka. Navíc budete mít mnohem více energie a přes den vám káva vůbec chybět nebude.
K čemu jsou smoothies dobré?

Díky tomu, že tyto nápoje většinou obsahují pouze ingredience, které nám dala matka příroda, můžeme do těla dostat celou řadu živin a vitamínů. Některé účinky pití mixovaných koktejlů zpozorujete ihned, některé až při dlouhodobém konzumování. Zde je výčet některých efektů smoothies:

  • zvýšení energie
  • zlepšení kvality pokožky
  • regulace váhy (při nadváze či podváze)
  • přísun vitamínů
  • přísun vlákniny
  • detoxikace organismu
  • náhrada svačiny
  • psychická soustředěnost

Historie

Tyto mixované nápoje pochází z USA, kde je ve třicátých letech minulého století začaly nabízet obchody se zdravou výživou. Ve 40. letech se pak již objevily první smoothie recepty v kuchařkách. Konkrétně pak v kuchařkách určených pro mixér značky Waring Blendor.

Název smoothee a později pak smoothie se v padesátých letech stal zobecněným pojmenováním pro cokoliv, co se připravovalo v mixéru (anglicky blender), respektive smoothie makeru. V šedesátých letech se dostala do módy zdravá výživa a také sílil zájem o makrobiotu. Během této éry se staly mixované nápoje velmi populární.

V 70. letech minulého století byl pak otevřen řetězec Smoothie King, který se na tyto zdravé nápoje začal specializovat. V současnosti mí více naž 600 poboček po celém světě.

Móda smoothies jde ruku v ruce se zájmem o zdraví, zdravou výživu a fitness jako sportovní odvětví. Můžeme říct, že zájem o tyto koktejly stále roste zejména díky dostupnosti vybavení pro jejich přípravu, tak i možnosti objednat si je v restauracích, obchodních centrech i některých posilovnách a sportovištích.