Doporučený článek: Čím naboostovat vaše smoothie

Čím naboostovat vaše smoothie

By | 13 dubna, 2018

Prakticky každé smoothie můžeme oproti základnímu receptu rozšířit o nějakou další zdraví prospěšnou ingredienci v závislosti na tom, jaké cenné látky navíc chceme do svého těla dostat. Někdy můžeme sáhnout po jedné ingredienci, jindy po více. Podstatné by mělo být hlavně to, abychom to nepřeháněli a nezkazili si chuť a konzistenci daného smoothie. Prostě, aby bylo stále příjemné ho pít. Na trhu jsou dnes stovky různých surovin a doplňků, z nichž si můžeme vybírat. Některé jsou v zásadě úplně obyčejné a běžně dostupné, jiné naopak velmi exotické. U celé řady z nich, což se týká zpravidla těch exotických surovin, je pak jejich obliba uměle vytvořena reklamní propagací. Ne, že by nebyly zdravé, ale cena je někdy neúměrně vysoká jejich přínosu a často existují alternativy dostupné za zlomek ceny.

Čím naboostovat vaše smoothie

V tomto článku jsme pro vás sepsali 6 opravdu výborných surovin, které si sami do svých smoothie přidáváme (pochopitelně ne všechny naráz, střídáme je). Víceméně všechny jsou dostupné za nízkou, nebo alespoň rozumnou cenu, takže jejich nákup rodinný rozpočet rozhodně nepoloží. Projděte si je, přečtěte si jejich přínosy a třeba po některé sáhnete i vy!


1. LNĚNÉ SEMÍNKO

Miska lněného semínkaLen je vysoká rostlina, která se i v našich končinách kdysi hojně pěstovala, a to jednak pro svá vlákna na výrobu látky (ano, v pohádce O krtkovi si krteček nechal své modré kalhoty udělat právě ze lnu) a také pro svá semena, která se používala v léčitelství. Lněné semínko obsahuje velké množství zdraví prospěšných nenasycených mastných kyselin (obzvláště Omega-3), vitamínů (především skupiny B), minerálů, stopových prvků a enzymů. Má blahodárný vliv na trávení a vylučování a proto se používá i k léčbě mnoha nemocí spojených s trávicím ústrojím. Zlepšuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů. Dále pak kupříkladu snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Podstatné je, aby byla semínka konzumována v rozdrceném, nebo rozemletém stavu, neboť celá je nejsme schopni natrávit a získat tak z nich cenné látky. Dnes je možné koupit i rozdrcené naklíčené lněné semínko, které má procesem klíčení přirozeně navýšené množství blahodárných látek.

PUR YA naklíčené lněné semínkoDoporučujeme:

DRCENÉ NAKLÍČENÉ LNĚNÉ SEMÍNKO PUR YA!

VÍCE INFORMACÍ


2. MATCHA

Matcha tea v misceMatcha je speciální druh vysoce kvalitního zeleného čaje pocházející z Japonska. Specifický je v tom, že se konzumuje celý (nejde pouze o louhování, jako je tomu u klasického čaje), a to klasicky ve formě prášku (vzniklého rozemletím listů) vyšlehaného ve vodě. V dnešní době se díky své blahodárnosti přidává jako zdraví prospěšná ingredience do zmrzlin, čokolád a právě i do ovocných a zeleninových šťáv nejrůznějšího druhu. Obsahuje velké množství některých vitamínů a minerálů, ale ceněn je hlavně pro svůj vysoký obsah jedinečných antioxidantů a enzymů. Právě díky nim matcha zpomaluje stárnutí, podporuje mentální schopnosti, zvyšuje pozornost a koncentraci, uvolňuje stres, urychluje činnost metabolismu, snižuje hladinu cholesterolu a posiluje obranyschopnost.

Harmony matcha tea all dayDoporučujeme:

HARMONY BIO MATCHA TEA V SÁČCÍCH

VÍCE INFORMACÍ


3. VČELÍ PYL

Sklenička včelího pyluVčelí pyl je potravou včel a proto obsahuje kompletní škálu živin – vitamíny, antioxidanty, enzymy, minerály, aminokyseliny, sacharidy i proteiny. Jedná se komplexní doplněk stravy, který má pozitivní účinky prakticky ve všech ohledech. Podporuje jak fyzickou, tak duševní vitalitu a prokazatelně prodlužuje život. Jeho konzumace je doporučována především při nemocech a zraněních, po prodělaných operacích, při snížené imunitě, nebo únavě. Díky své schopnosti zvýšit fyzickou a mentální zdatnost je též velmi vhodný pro osoby v pokročilém věku. Krom jiného má díky kombinaci látek v něm obsažných výbornou schopnost vhodně ovlivňovat metabolické pochody v lidském těle a z tohoto důvodu je velmi oblíbený při regulaci tělesné hmotnosti, a to jak u osob s kily navíc, tak u osob, které potřebují přibrat. V neposlední řadě pak musíme zmínit jeho příznivý vliv na sexuální aktivitu a potenci. Jeho jedinou nevýhodou je, že se jedná o alergen, takže není vhodný naprosto pro všechny.

Iswari včelí pylDoporučujeme:

ISWARI ROUSKOVANÝ VČELÍ PYL

VÍCE INFORMACÍ


4. KONOPNÝ PROTEIN

Konopný protein na lžíciJestli je nějaká živina, kterou postrádá víceméně každé klasické smoothie, pak je to bílkovina, která je pro nás samozřejmě nezbytnou makroživinou. Tento nedostatek můžeme elegantně vyřešit přidáním některého z rostlinných proteinů a mezi ty nejlepší rozhodně patří konopný protein. Rostlinné proteiny obecně sice nemají takovou využitelnost naším tělem, jako proteiny živočišné, ale zrovna konopný protein je na tom v tomto ohledu velmi dobře. Jeho využití má několik výhod. Smoothie díky němu bude mít stále čistě rostlinný základ (tedy pokud nepoužijeme mléko, jogurt a tak podobně) a bude tedy stále vhodné i pro osoby preferující vegetariánskou, respektive veganskou stravu. Dále obsahuje přes 20 typů aminokyselin a velké množství nenasycených mastných kyselin, vlákniny a chlorofylu. Při správném dávkování tak díky němu můžeme ze smoothie udělat plnohodnotnou svačinu obsahující všechny důležité makroživiny a mikroživiny.

Zelená země hemp proteinDoporučujeme:

BIO KONOPNÝ PROTEIN HEMPPROTEIN

VÍCE INFORMACÍ


5. KAKAOVÉ BOBY

Kakaové boby na stoleSurové kakaové boby, respektive surové kakao je doslova výživovým zázrakem. Bohužel běžné kakao, které nalezneme v obchodech a v čokoládách, surové není. Je fermentované, pražené a bůhví co ještě. Tyto zpracovatelské procesy jsou sice vhodné pro rozšíření využitelnosti kakaa v potravinářském průmyslu, ale z výživového hlediska jsou naprosto nevhodné, neboť během nich dojde ke znehodnocení a zničení všech cenných tělu prospěšných látek. Pokud ale sáhneme po nepražených nezpracovaných kakaových bobech, nebo šetrně zpracovaném kakau z nich, uděláme našemu službu velkou službu. Kakaové boby totiž obsahují velké množství vitamínů a minerálů, nenasycených mastných kyselin a v neposlední řadě i antioxidantů. Jejich konzumace zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému a snižuje riziko vzniku onemocnění s ním spojených, posiluje imunitní systém, reguluje metabolismus cukrů, zlepšuje náladu a posiluje psychiku jedince (s jejich pomocí lze dokonce zmírňovat projevy depresí a psychóz). Je však nutné mít na paměti dvě věci. Kakaové boby jsou ve své podstatě hořké a také se to s nimi nesmí přehánět, co do množství, neboť jsou dosti kalorické.

Allnature drcené kakaové bobyDoporučujeme:

DRCENÉ KAKAOVÉ BOBY ALLNATURE

VÍCE INFORMACÍ


6. ZELENÉ POTRAVINY

Zelené potraviny na stoleTermínem zelené potraviny, či také zelené superpotraviny se označuje několik rostlin, které si v poslední době vybudovaly ve světě zdravé výživy velmi silnou pozici, a to i díky tomu, že se nejedná o pouhý módní výstřelek bez výraznějšího pozitivního vlivu na naše zdraví. V zásadě mezi ně řadíme čtyři suroviny – spirulinu (druh sinice), chlorellu (druh sladkovodní řasy), mladý ječmen a mladou pšenici. Každá z nich obsahuje pochopitelně trochu jiné látky a jejich různá množství. Celkově vzato v nich však najdeme obrovské množství vitamínů, minerálů a aminokyselin. Pokud bychom u každé z nich měli vybrat jeden primární zdravotní přínos, pak bychom to shrnuli následovně: spirulina – dlouhověkost, chlorella – detoxikace těla, mladý ječmen – energie a vitalita, mladá pšenice – imunita. Každý si tak může vybrat zelenou potravinu dle vlastního primárního zájmu. V současné době jsou však na trhu také produkty složené ze všech čtyř zelených potravin v ideálním poměru kombinující v sobě všechny pozitivní přínosy současně.

Blendea supergreens zelené potravinyDoporučujeme:

BLENDEA SUPERGREEN SMĚS ZELENÝCH POTRAVIN

VÍCE INFORMACÍ