Doporučený článek: Čím naboostovat vaše smoothie

Kaktusové smoothie s banánem a goji

By | 10 října, 2017

Tentokráte vám přinášíme recept na kaktusové smoothie s banánem a goji. Oním kaktusem je takzvaný kaktusový fík, často též označovaný jako opuncie. Jedná se o druh ovoce, který dozrává v průběhu léta, a tak je u nás k dispozici především v druhé polovině léta a ze začátku podzimu. Je to velmi chutné ovoce, které můžeme někomu vzdáleně připomínat kiwi, nebo meruňky. Jeho malou nevýhodou je lehce náročné zpracování, ale nakonec se nejedná o nic až zase tolik složitého.

Kaktusové smoothie s banánem a goji

Než se do toho pustíte

Jak jsme již naznačili, kaktusové smootie s banánem a goji bude lehce náročnější z hlediska přípravy, a to právě kvůli opuncii. Ta nás potrápí hned ve dvou ohledech. Jednak svou slupkou a pak také svými semeny.

 1. Slupka kaktusového fíku je v oblasti černých teček obdařena extrémně tenkými bodlinami, které jdou jen stěží vidět. Nenechte se proto zmást, když je na první pohled neuvidíte. Opravdu tam jsou. Z tohoto důvodu je ani v obchodě ani u vás doma neberte do holé ruky. Pár dní by vás to trápilo. Kdybyste tak přeci jen učinili (třeba svou neopatrností), pak se v místě, kde vás to píchá, podívejte proti světlu a pinzetou si bodliny vytáhněte. Taky jsem to musel párkrát absolvovat. Nicméně tuto slupku budete muset z dužiny okrájet, nebo oloupat. Já nerad používám rukavice, takže si vždy opuncii napíchnu na vidličku a poté jí pomocí nože okrájím, ale pokud chcete, tak se s vidličkou nemusíte otravovat a jednoduše si vezměte rukavice.
 2. Druhým vaším protivníkem budou semena v dužině. Možná vás to překvapí, ale neporadí si s nimi ani ten nejlepší a nejvýkonnější smoothie maker. Sám jsem tomu původně nevěřil, ale skutečně je tomu tak. Ty lepší přístroje je maximálně tak rozsekají na několik menších částí, ale to je asi tak všechno. Jak se jich tedy zbavit? Máte dvě možnosti. Klasicky se to dělá tak, že se dužina propasíruje přes cedník, který ona semena zachytí. Já osobně to dělám tak, že kaktusové smoothie s banánem a goji nejdřív umixuji i se semeny a teprve poté ho scedím přes cedník. Možná to není tak elegantní jako první možnost, ale připadne mi to čistější. Volba je na vás. A nyní již k samotnému receptu.
Ingredience

 • 1 opuncie (kaktusový fík)
 • 1 banán
 • 1 lžička semínek kustovnice čínské (goji)
 • 200 ml vody
 • * Přidat můžete i jednu lžičku směsi zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS

Postup

Všechny ingredience obvyklým způsobem společně rozmixujte ve smoothie mixéru. Semen opuncie se zbavte jedním ze způsobů popsaných výše v části „Než se do toho pustíte“.

Plody kaktusu na rostlině před sklizní

Výživové hodnoty pro kaktusové smoothie s banánem a goji

Kalorie celkem 156,9
Tuky 1 g
 • Z toho nasycené mastné kyseliny
0,2 g
 • Z toho polynenasycené mastné kyseliny
0,1 g
Sodík 10,6 mg
Draslík 422,4 mg
Sacharidy 39,5 g
 • Z toho vláknina
7,4 g
 • Z toho cukry
16,4 g
Proteiny 2,4 g

Vitamíny, minerály a stopové prvky

Vitamín A 18,9 %
Vitamín B6 34,2 %
Vitamín C 44,9 %
Vitamín E 1,6 %
Vápník 8 %
Měď 6,8 %
Kyselina listová 5,5 %
Železo 5,3 %
Hořčík 9,2 %
Mangan 9 %
Niacin 3,1 %
Kyselina pantothenová 3,1 %
Fosfor 2,4 %
Riboflavin 7 %
Selen 1,8 %
Thiamin 3,5 %
Zinek 1,3 %

Poohlížíte-li se po nějakém spolehlivém smoothie makeru, který bude s přehledem a po dlouhou dobu vykonávat svoji funkci ve vaší kuchyni, pak zkuste popřemýšlet o značce Nutribullet. Vybírat si můžete z hned třech různých modelů, které svým výkonem, velikostí, rozsahem příslušenství a funkcemi naplní očekávání prakticky každého domácího kuchtíka.

 

Shrnutí
recipe image
Název
Kaktusové smoothie s banánem a goji
Publikováno
Průměrné hodnocení
41star1star1star1stargray Based on 8 Review(s)