Doporučený článek: Čím naboostovat vaše smoothie

Ranní smoothie na budování svalstva

By | 6 října, 2017

Toto ranní smoothie na budování svalstva je velice specifické a ocení ho opravdu je ti, kteří se nějakým způsobem zajímají o fitness a kulturistiku, respektive ti, kteří si chtějí vybudovat krásnou svalnatou postavu. Recept na něj není mým výmyslem, ale pochází od kontroverzního amerického kulturisty jménem Rich Piana. Možná ani on není jeho autorem, ale v jednom jeho videu ho zmiňuje, nicméně to asi není zase tolik podstatné. Musím přiznat, že jsem nějaký takový recept hledal už hodně dlouho, protože mám snahu o to tu a tam si zacvičit. Chtěl jsem zkrátka smoothie nadupané kvalitními bílkovinami, sacharidy a tuky, což ta klasická nesplňují, neboť u nich jde především o vitamíny, minerály a stopové prvky. Měsíce jsem hledal marně, až jsem jednoho na YouTube zcela náhodně narazil na video zmiňovaného kulturisty.

Ranní smoothie na budování svalstva

Než se dostaneme k samotnému receptu, je třeba říct, že se nejedná o žádný kulinářský zázrak a po chuťové stránce asi bude jen málokdo mlaskat blahem. Musím přiznat, že když se smoothie maker naplnil surovinami poprvé, předpokládal jsem, že to půjde hned po prvním doušku do záchodu, nebo že to budu pít s velkým přemáháním. To se však nekonalo. Netvrdím, že je to chuťově vyloženě dobré, ale není to ani špatné. Je to lehce mdlé a zemité, ale pít se to dá naprosto bez problémů. Pokud tedy vezmu v potaz fakt, že mi v tomto případě jde hlavně o funkci z hlediska výživy, je to fantastický recept a pochybuji, že dá někdo dohromady něco lepšího.

Rady před první přípravou

 1. Významnou část obsahu tvoří vaječné bílky obsahující v absolutní hodnotě enormní množství bílkovin. Doporučuji pít toto smoothie výhradně ráno nalačno, kdy je trávicí trakt prázdný a má největší absorpční schopnost. Pokud byste si ho dali jako druhé, či jakékoliv další jídlo dne, mohlo by mít vaše zažívání problém se zpracováním velkého množství proteinů naráz. To by mělo za následek plynatost, a to pachově velice nepříjemnou. Za sebe musím říct, že když si ho dám ráno (vážím okolo 70 kilogramů), žádný problém s plynatostí nemám.
 2. Také druhá rada se týká oněch vaječných bílků. Vejce jsou velice zrádnou a potenciálně nebezpečnou potravinou, když přijde na otázku zdraví. Vaječné bílky do tohoto smoothie přidáváme pochopitelně v syrovém tekutém stavu. A tady je právě trochu zádrhel. V žádném případě nesmíte použít syrové bílky z vajec, která si sami vyklepnete. Budete potřebovat taková, která jsou pasterizovaná a tudíž zdravotně nezávadná. Sehnat je v obchodě například v USA nebo Velké Británii, není naprosto žádný problém. U nás to problém bohužel tak trochu je. V době, kdy píšu tento článek, jsou k dostání v Kauflandu, Makru a také řadě fitness internetových obchodů. Koupit se tedy dají, ale nejedná se o úplně běžně dostupný produkt. To se ale v rámci našich končin týká i celé plejády dalších potravin, takže se nejedná o žádnou výjimku. Kdo chce, cestu si najde. Jistou výhodu pak spatřuji v tom, že pasterované bílky v nerozbaleném obalu mají poměrně dlouhou trvanlivost v řádech mnoha měsíců, takže není nutné řešit jejich spotřebu v krátkém horizontu po nákupu.
Ingredience na ranní smoothie na budování svalstva

 • 10 syrových vaječných bílků
 • 1 hrnek ovesných vloček
 • 1 banán
 • 1 lžička arašídového másla

Postup: Smoothie maker naplňte surovinami a ranní smoothie na budování svalstva mixujte zcela dohladka.

Nutriční hodnoty

Kalorie celkem 604,5
Tuky 11,3 g
 • Z toho nasycené mastné kyseliny
1 g
 • Z toho polynenasycené mastné kyseliny
3,2 g
 • Z toho mononenasycené mastné kyseliny
3,9 g
Cholesterol 0 mg
Sodík 478,6 mg
Draslík 538,9 mg
Sacharidy 88,6 g
 • Z toho vláknina
12 g
 • Z toho cukry
21,3 g
Proteiny 42,3 g

Vitamíny, minerály a stopové prvky

Vitamín A 2,2 %
Vitamín B12 0 %
Vitamín B6 41,2 %
Vitamín C 20,7 %
Vitamín D 0 %
Vitamín E 5,9 %
Vápník 1,1 %
Měď 7,6 %
Kyselina listová 7,8 %
Železo 23,2 %
Hořčík 13,1 %
Mangan 12,2 %
Niacin 9 %
Kyselina pantothenová 4,2 %
Fosfor 5,7 %
Riboflavin 8,6 %
Selen 2,9 %
Thiamin 4,4 %
Zinek 3,1 %
Shrnutí
recipe image
Název
Ranní smoothie na budování svalstva
Publikováno
Průměrné hodnocení
31star1star1stargraygray Based on 18 Review(s)