Červená řepa – přínosy pro zdraví, obsah látek, recepty

By | 31 října, 2017

Červená řepa je kořenová zelenina, která má svůj původ v oblasti Středozemního moře, kde je používána k čistě kulinářským ale i léčebným účelům již po několik tisíc let. Konzumuje se jak samotná bulva, tak nadzemní část tvořena stvoly a listy. Jedná se o velmi chutnou zeleninu přirozeně nasládlé chuti, která však zpravidla vyžaduje nějakou formu tepelné úpravy, aby změkla. Z hlediska výživových hodnot, potažmo přínosů pro lidské zdraví se jedná o velmi prospěšnou plodinu. Obsahuje širokou paletu minerálů, vitamínů, aminokyselin a dalších pro tělo cenných látek, přičemž u některých snězení pouhých 100 g dužiny, nebo listů výrazným způsobem pokryje naši denní potřebu. V tomto článku si postupně probereme, jaké jsou přínosy a zápory její konzumace, jak ji zpracovávat, v jakém množství jsou v ní obsaženy základní výživové látky. Poté si představíme několik receptů a na závěr si řekneme, jak ji pěstovat. Jdeme na to!

Červená řepa

Zdravotní pozitiva a negativa konzumace

Červená řepa není na první pohled nijak zvlášť líbivým druhem zeleniny, zato má však její konzumace mnoho přínosů pro lidské zdraví. Nejenže je plná různých výživných látek, ale také je relativně dost univerzální co do způsobů úpravy. Lze ji použít čerstvou do salátů, upéct s jinými druhy zeleniny, zavařit do sklenice, rozmixovat ve smoothie či odšťavnit. Nesmíme však zapomenout na to, že každé pro, má i své proti. Červená řepa není v tomto ohledu výjimkou. Podívejme se tedy, jaké jsou hlavní přínosy a negativní efekty její konzumace.

Pozitiva

  1. Detoxikuje organismus. Zamezuje působení škodlivých látek a stimuluje jejich odbourávání ven z těla (například některé nežádoucí kovy). Hlavní přínos detoxikace organismu pomocí červené řepy by měl spočívat v pročištění střev a mozku.
  2. Zlepšuje zažívání a zvyšuje kvalitu stolice. Díky obsažené vláknině a své přirozené močopudnosti zabraňující zavodnění těla červená řepa vhodným způsobem reguluje nežádoucí výskyt některých problémů s trávením (zácpa, průjem a tak podobně).
  3. Posiluje srdce a oběhovou soustavu. Má celou plejádu pozitivních účinků na celý kardiovaskulární systém. V tomto ohledu je nejčastěji vyzdvihována schopnost bojovat s kornatěním tepen, čili takzvanou arterosklerózou.
  4. Zvyšuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů. Antioxidanty v ní obsažené eliminují působení takzvaných volných radikálů. Ty mimo jiné způsobují i předčasnou tvorbu vrásek. Karotenoidy pak posilují vlasy a zvyšují jejich lesk.
  5. Zlepšuje činnost mozku. Potenciálně může i zlepšit stav pacientů, kteří trpí nějakým jeho onemocněním.
  6. Do jisté míry může působit jako prevence před vznikem některých druhů rakoviny a na druhé straně urychlovat zlepšování stavu pacientů, kteří si tímto druhem onemocnění museli projít.
  7. Vláknina a antioxidant betacyanin společně snižují hladinu nežádoucího LDL cholesterolu v krvi.
  8. Zkracuje dobu rekonvalescence osob, které postihla lymská borelióza, či klíšťová encefalitida.
  9. Má pozitivní vliv na naši imunitu, tudíž její konzumace ve všeobecné rovině snižuje pravděpodobnost toho, že onemocníme.
  10. Zvyšuje hustotu kostí a napomáhá regeneraci chrupavek, čímž krom jiného snižuje riziko výskytu osteoporózy (řídnutí kostí).

Dalších dílčích pozitivních účinků by se našla přehršel. Ve stručnosti zmiňme alespoň napomáhání při problémech s tvorbou lupů, příznivé působení na nervovou soustavu, schopnost regulovat hladinu cukru v krvi, pozitivní vliv na činnost některých vnitřních orgánů nebo pomoc při obnově a tvorbě nových buněk.

Zdravotní pozitiva a negativa konzumace červené řepy

Negativa

  1. Problémy s krevním tlakem. Pokud trpíte nízkým tlakem nelze doporučit konzumaci červené řepy, neboť ona samotná ho snižuje. Buďte však opatrní i v případě, že berete léky na vysoký tlak, účinek obojího by se sečetl.
  2. Špatné ledviny a játra. Červená řepa obsahuje i nemalé množství oxalátu, neboli šťavelanu vápenatého. Tato látka může mít za jistých okolností neblahý vliv jak na ledviny, tak na játra. Zdravý člověk nemusí mít obavy, ale ti, kteří mají, nebo v minulosti měli nějaké problémy s těmito orgány, by se měli mít na pozoru.
  3. Podráždění a zduření jícnu. Výše zmíněný šťavelan vápenatý může ve větším množství podráždit jícen. Pokud dojde k požití skutečně velkého množství, může jícen dokonce otéct a vy můžete mít i problémy s mluvením.
  4. Podráždění žaludku. Některé osoby mohou mít po snězení jisté problémy se zažíváním, což se projevuje třeba i bolestmi břicha, nebo nevolností.
  5. Onemocnění spojená s nadměrným ukládáním mědi a železa. Pakliže trpíte Wilsonovou chorobou, nebo hemochromatózou, pak červenou řepu ze svého jídelníčku raději vynechejte.
  6. Nepříznivý vliv na plod v období těhotenství. Existuje prozatím neověřená, avšak odůvodněná domněnka, že může v červené řepě obsažený a pro dospělého člověka žádoucí antioxidant betain negativně působit na vývoj plodu. Preventivně se proto těhotným ženám doporučuje nezařazovat ji do svého jídelníčku.




Možnosti zpracování

Červená řepa v celku je v syrovém stavu značně tvrdá a reálně nepoživatelná. V případě, že ji nechceme konzumovat bez tepelného zpracování, musíme ji nastrouhat na jemném struhadle, nožem nakrájet na velmi jemné plátky, odšťavnit nebo rozmixovat. Pakliže chceme, aby byla vhodná k jídlu v celistvém stavu, nebo rozdělená na kusy, je nezbytná nějaká forma její tepelné úpravy. Zde jsou naše možnosti.

Pečená červená řepa

V dnešní době je upečení asi nejpopulárnější tepelnou úpravou této zeleniny, a to asi i z toho důvodu, že je výrazně rychlejší než její vaření. V zásadě existují tři základní způsoby, jak to udělat.

  1. Nezabalená v celku – Pokud má červená řepa listy, tak ty odřízneme. Jinak do ní žádným způsobem nezasahujeme. To znamená, že ji neloupeme, nekrájíme, neodřezáváme z ní konce. Důvod je prostý, červená řepa by ztratila zbytečně velké množství své šťávy a cenných látek v ní obsažených. Jediné co musíme udělat, je řepu před pečením pořádně omýt. To je vše. Takto ji vložíme do pekáče, osolíme, střídmě pokapeme olivovým olejem a dáme péct do trouby vyhřáté na 200°C. Průměrná červená řepa dostatečně změkne asi za hodinu. Berte to ale čistě orientačně. Čím větší kus, tím to bude trvat déle a naopak (velkému kusu to může trvat i 2 hodiny). Správné propečení zkontrolujeme třeba obyčejným párátkem, které by do ní mělo být možné lehce vpíchnout. Jakmile je hotová, vytáhneme pekáč z trouby, necháme ji dostatečně vychladnout a teprve nyní ji oloupeme. Dále s ní pracujeme dle potřeby.
  2. Zabalená v alobalu v celku – Dodržujeme v zásadě ta samá pravidla a postupy jako v předchozím případě s tím, že každou bulvu zvlášť důkladně a natěsno zabalíme do alobalu bez jakéhokoliv ochucování. Vyskládáme na plech, nebo do pekáče a dáme péct do trouby tentokráte vyhřáté na 220°C. Hotové budou cca za hodinu a půl.
  3. Rozkrájená na kusy – Poslední možností je ji ještě zasyrova oloupat a rozkrájet na kostky. Tento způsob doporučujeme volit v případech, kdy je červená řepa součástí nějaké pečené zeleninové směsi. Zde je však třeba brát v potaz s jakými druhy zeleniny ji pečeme. Každá zelenina totiž vyžaduje jinou dobu tepelné úpravy potřebnou pro ideální změknutí. Není tudíž od věci do pekáče během pečení přidávat jednotlivé druhy zeleniny průběžně, abychom neměli některé kusy ještě tvrdé a jiné naopak změklé na kaši. Zeleninovou směs solíme a kořeníme dle vlastního uvážení.

Pečená červená řepa

Vařená červená řepa

Stejně jako je tomu v případě pečení, ani při vaření bulvy neloupeme a podobně. Opět je jen důkladně opláchneme. Do hrnce nalijeme vodu, vložíme jednotlivé bulvy, vydatně osolíme a dáme vařit. Vaření je bohužel poměrně časově náročné. Červená řepa střední velikosti vyžaduje něco okolo dvou hodin ve vařící vodě, než změkne. Malým kusům může teoreticky stačit i jedna hodina, těm vyloženě velkým to pak může zabrat klidně i hodiny tři.

Zda je červená řepa uvařená opět zkontrolujeme pomocí párátka. Je tu však jedno úskalí. Kdyby bulvy ještě nebyly dovařené, musíme je ve vodě ještě nechat. Z onoho vpichu by pak z řepy unikala šťáva do vody a ona by ztratila část své chuti a živin. Máme na to jeden trik. Nechte párátko v místě vpichu prostě zapíchnuté a ono bude fungovat minimálně z části jako jakýsi špunt zabraňující úniku šťávy ven. Další kontrolní vpich pak můžete provést dalším párátkem v jiném místě. Uvařenou červenou řepu pak jednoduše sceďte, dejte bokem, aby vychladla a nakonec oloupejte.

Smažená červená řepa

Červenou řepu můžeme docela dost dobře i usmažit. Pokud zůstaneme u základních postupů, můžeme si přichystat třeba řepné chipsy. Není to vůbec nic složitého. Bulvu řádně vydrhneme (nemusíme loupat, pakliže to není z nějakého důvodu nezbytně nutné) a nakrájíme na plátky tlusté maximálně 2 mm. Ty pak postupně vkládáme do vysoké vrstvy oleje rozehřáté na zhruba 170°C a smažíme 8 až 10 minut. Po usmažení chipsy vyjmeme a uložíme na papírové ubrousky, kde je necháme vychladnout a okapat od oleje. Před servírováním posypeme solí a nasekanými lístky rozmarýnu.

Nakládaná červená řepa

Uvařenou, nebo upečenou řepu můžeme také naložit a uchovat ji tak ke konzumaci po delší dobu. Na samotný nálev budeme potřebovat ¾ hrnku vody, 1 a ½ hrnku bílého vinného octa, ¾ hrnku cukru, půl lžičky celého pepře, 1 bobkový list, 2 hřebíčky, ½ lžičky hořčičných semínek, ½ celé skořice, ¼ lžičky soli. Všechny tyto ingredience stačí vložit do rendlíku, přivést k varu a 5 minut povařit. Vzniklý nálev už jen scedíme a necháme vychladnout. Nyní si na požadovanou velikost rozkrájíme uvařené, nebo upečené bulvy (na toto množství nálevu budeme potřebovat zhruba 4 větší kusy). Ty vložíme do sterilizovaných sklenic, zalijeme nálevem, vzduchotěsně uzavřeme víčkem. Uchováváme v lednici, kde vydrží bez problémů i několik měsíců.

Nakládaná červená řepa

Obsah látek

V této tabulce naleznete přibližné hodnoty látek obsažených ve 100 gramech dužiny (vlevo) a listů (vpravo). V první části jsou hodnoty vyčísleny v absolutní hodnotě, ve druhé pak jako naplnění doporučené denní dávky u průměrného zdravého dospělého člověka.

Dužina

Listy

Kalorie celkem 43 22
Tuky 0,2 g 0,1 g
Z toho polynenasycené mastné kyseliny 0,1 g 0 g
Sodík 78 mg 226 mg
Draslík 325 mg 762 mg
Sacharidy 9,6 g 4,3 g
Z toho vláknina 2,8 g 3,7 g
Z toho cukry 6,8 g 0,5 g
Proteiny 1,6 g 2,2 g
Vitamíny a minerály
Vitamín A 0,7 % 126,5 %
Vitamín B6 3,4 % 5,3 %
Vitamín C 8,2 % 50 %
Vitamín E 1,5 % 7,5 %
Vápník 1,6 % 11,7 %
Měď 3,8 % 9,6 %
Kyselina listová 27,3 % 3,8 %
Železo 4,4 % 14,3 %
Hořčík 5,8 % 17,5 %
Mangan 16,5 % 19,6 %
Niacin 1,7 % 2 %
Kyselina pantotenová 1,6 % 2,5 %
Fosfor 4 % 4,1 %
Riboflavin 2,4 % 12,9 %
Selen 1 % 1,3 %
Tiamin 2,1 % 6,7 %
Zinek 2,3 % 2,5 %

Recepty

Recepty z červené řepy

Pokud se rádi točíte v kuchyni, můžete si univerzálnost této kořenové zeleniny vyzkoušet na vlastní kůži. Červená řepa se dá použít do nápojů, polévek, pomazánek, buchet, předkrmů, salátů i hlavních jídel. Na následujících řádcích naleznete desítku receptů, které jsou na použití této jedinečné zeleniny postaveny. Přejeme hodně zábavy a ať chutná!

Smoothie z jablka, červené řepy a borůvek

Smoothie z jablka, červené řepy a borůvek

Porce

Pro 2 strávníky

Suroviny

  • Menší jablko – zbavené jadřince
  • Červená řepa – omytá a oloupaná
  • Hrst borůvek
  • Hrst listů červené řepy (alternativně můžete použít baby špenát)
  • ¼ hrnku kousků ananasu
  • ½ pomeranče
  • Hrnek vody
  • Lžíce lněných semínek

Postup

Všemi surovinami naplňte smoothie mixér a rozmixujte do naprosto hladké konzistence.

Parádní pečená červená řepa

Porce

Pro 6 strávníků

Suroviny

  • 12 kusů červené řepy
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 1 a ½ lžičky čerstvého tymiánu – rozdrceného
  • 2 lžičky soli
  • Lžička pepře
  • 2 lžíce malinového octa
  • Čerstvě vymačkaná šťáva z jednoho pomeranče

Postup

  1. Troubu si nechte předehřívat na 200°C.
  2. Bulvy zbavte konců, oloupejte je a rozkrájejte na větší kusy.
  3. Ty vložte na plech vyložený pečícím papírem. Zakapejte je olivovým olejem, posypte tymiánem, osolte, opepřete a dejte péct do trouby na zhruba 35 minut, dokud nezměknou. Během pečení je jednou až dvakrát obraťte.
  4. Ihned po vytažení z trouby je zakapejte malinovým octem a pomerančovou šťávou (v případě potřeby ještě dochuťte solí a pepřem) a obratem za tepla podávejte.

Čokoládová buchta s červenou řepou

Čokoládová buchta s červenou řepou

Porce

Zhruba 24 kousků

Suroviny

  • 250 g uvařené a rozmačkané červené řepy
  • 300 g moučkového cukru
  • 225 g mouky
  • 250 ml oleje
  • ½ lžičky vanilkového extraktu
  • 1 a ½ lžičky jedlé sody
  • ¼ lžičky soli
  • 6 lžic neslazeného kakaa
  • 3 vejce

Postup

  1. Troubu si dejte předehřívat na 180°C. Vezměte si plech o velikosti cca 20 na 30 cm. Ten vymažte a pomoučte trochou mouky.
  2. Do dostatečně velké mísy vložte rozmačkanou červenou řepu, vejce, vanilkový extrakt, olej a cukr. S pomocí mixéru vše na nízkou rychlost promíchejte, než se vše dokonale spojí.
  3. V druhé míse smíchejte mouku, sodu, sůl a kakao. Tuto směs následně postupně zapracujte do směsi v první míse. Vzniklé těsto následně vlijte do připraveného plechu.
  4. Vložte do trouby a pečte něco mezi 25 a 30 minutami. Nechte vychladnout, nakrájejte a můžete podávat. Pokud chcete, můžete buchtu ještě polít nějakou polevou, nebo čokoládou.

Jogurtová pomazánka s česnekem, červenou řepou a koprem

Suroviny

  • 2 středně velké červené řepy – důkladně odrhnuté
  • 2 lžíce olivového oleje + něco málo na zakápnutí řep před pečením
  • 50 g vlašských ořechů
  • Velký stroužek česneku
  • Lžíce soli
  • Kelímek řeckého jogurtu
  • 2 lžíce citronového octa
  • 2 lžíce nasekaného kopru
  • 1 a ½ lžičky nastrouhaného křenu

Postup

  1. V prvním kroku si upečeme červenou řepu. Troubu si dáme předehřát na 190°C. Bulvy dáme do malého pekáčku a zalijeme je olivovým olejem. Poté podlijeme trochou vody, zakryjeme alobalem a dáme péct do trouby. Pečeme 60 až 90 minut doměkka, přičemž v průběhu pečení bulvy jednou otočíme. Jakmile jsou hotové, vyjmeme je, necháme vychladnout a oloupeme.
  2. Do mixéru dáme vlašské ořechy, česnek a sůl a mixujeme, dokud není vše zcela najemno rozsekáno. Následně přidáme i bulvy, olivový olej, řecký jogurt, citronový ocet, kopr a křen a opět mixujeme. Vzniklou pomazánku můžeme mazat na pečivo, nebo používat jako dip pro namáčení zeleniny a masa.

Domácí šťáva z citronu, zázvoru a červené řepy

Domácí šťáva z citrónu, zázvoru a červené řepy

Porce

Pro 1 osobu

Suroviny

  • 2 středně velké červené řepy – řádně očištěné a zbavené konců
  • 3 cm zázvoru – oloupaného
  • Citron – zbavený svrchní žluté části kůry a pecek, albedo (bílá vnitřní část kůry) zanechte
  • Okurka hadovka – oloupaná a zbavená střední části se semeny

Postup

  1. Citron, zázvor, červenou řepu i okurku rozkrájejte na kusy. Zapněte odšťavňovač a střídavě do něj vkládejte kusy jednotlivých ingrediencí.
  2. Šťávu zamíchejte a ochutnejte, pokud by vám připadala až přespříliš kyselá, můžete do ní ještě pro vyvážení chuti odšťavnit pár mrkví, nebo jablko.
  3. V ideálním případě podávejte ihned po připravení.

Carpaccio z červené řepy s kozím sýrem

Suroviny

8 kusů středně velké červené řepy

Na majonézu

  • Vaječný žloutek
  • 2 lžíce rýžového octa
  • Lžíce dijonské hořčice
  • 180 ml slunečnicového oleje
  • Lžíce vody
  • Sůl a pepř

Na salát

  • 1 a ½ hrnku polníčku
  • ¼ hrnku nasekaných nesolených pistácií (alternativně lze použít slunečnicová semínka)
  • 40 malin
  • 200 g čerstvého kozího sýra

Postup

  1. Na středním plameni v pořádně osolené vodě v hrnci uvařte doměkka červenou řepu. Bude to trvat plus minus jednu hodinu. Poté ji prudce zchlaďte v ledové vodě. Vyjměte, oloupejte a nakrájejte na co nejtenčí možné plátky.
  2. V menší míse smíchejte vaječný žloutek, rýžový ocet a dijonskou hořčici. Poté začněte po malých dávkách za stálého a vydatného šlehání přidávat slunečnicový olej. Tuto část nesmíte uspěchat. Nakonec zašlehejte trochu obyčejné vody a dochuťte solí a pepřem.
  3. Na talíře vyskládejte plátky řepy. Přidejte polníček, kousky pistácií a maliny. Posypejte kousky rozdrobeného kozího sýra a rovnoměrně pokapejte majonézou.

Špagety s omáčkou z pečené červené řepy

Špagety s omáčkou z pečené červené řepy

Porce

Pro 2 osoby

Suroviny

  • 3 středně velké červené řepy
  • 3 lžíce extra panenského olivového oleje
  • 3 snítky tymiánu
  • 3 stroužky česneku
  • Lžíce balzamikového octa
  • 2 lžíce vermutu
  • ½ hrnku nastrouhaného parmezánu
  • ½ hrnku zeleninového, nebo kuřecího vývaru
  • ¼ hrnku smetany
  • Lžíce cukru
  • 250 g špaget
  • Sůl a pepř
  • Na ozdobu: lžíce makových semínek (krátce opražených na suché pánvi) a lístky máty

Postup

  1. Troubu si dejte předehřát na 200°C.
  2. Červenou řepu oloupejte a rozkrájejte na kostky. Ty rozprostřete společně s ještě neoloupanými stroužky česneku na pečicím papírem vyložený plech, zakapejte jednou lžící olivového oleje, posypejte lístky tymiánu, osolte, opepřete a dejte péct doměkka do trouby na 30 až 40 minut.
  3. Upečené kostky a teď již oloupané stroužky česneku přendejte do mixéru. Přidejte balzamikový ocet, vermut, polovinu parmezánu a zbývající 2 lžíce olivového oleje. Rozmixujte co nejvíce dohladka.
  4. Přelijte vzniklou směs do pánve, přidejte vývar a smetanu a za občasného míchání přiveďte k varu. Poté přisypte ještě cukr, zbylý parmezán a špetku soli. Promíchejte a stáhněte plamen tak, aby směs jen udržel teplou.
  5. Špagety uvařte klasickým způsobem ve slané vodě na skus. Sceďte je, vraťte do hrnce, zalijte omáčkou a promíchejte. Přendejte na talíře, posypte makovými semínky a lístky máty a servírujte

Losos marinovaný v červené řepě se salátem

Porce

Pro 8 osob

Suroviny

Na lososa

  • 1,2 kg lososa – dva velké filety i s kůží
  • 200 g moučkového cukru
  • 80 g nastrouhaného křenu
  • 3 nastrouhané červené řepy střední velikosti
  • 140 g hrubozrnné soli
  • Svazek nasekaného kopru

Na salát

  • Hlávka čekanky rozebraná na jednotlivé listy
  • 4 uvařené, oloupané a na kostky nakrájené červené řepy
  • 2 najemno nakrájené šalotky

Na dresink

  • Trocha olivového oleje
  • 200 g creme fraiche
  • Šťáva z čerstvě vymačkaného citrónu
  • 2 lžíce nastrouhaného křenu
  • Hrst nahrubo nasekaného kopru
  • Sůl a pepř

Postup

  1. Filety lososa si položte na pracovní plochu kůží dolů. Opakovaně po nich přejeďte oběma směry konečky prstů a zkontrolujte, zda se v nich ještě nenachází nějaké kosti (je velmi pravděpodobně, že tam nějaké budou). Zbylé kosti vytáhněte pomocí pinzety.
  2. V míse smíchejte veškeré ingredience na lososa, tedy moučkový cukr, křen, nastrouhané červené řepy, sůl a kopr. Do této směsi budeme lososa nakládat.
  3. Na pracovní plochu rozprostřete dva velké kusy potravinové fólie. Lžící na ně rozprostřete asi čtvrtinu nakládací směsi. Na ni položte první filet, a to kůží dolů. Na něj následně rozprostřete zhruba polovinu nakládací směsí. Nyní na vše položte druhý filet, tentokráte kůží nahoru. Na něj pak opět rozprostřete zbývající čtvrtinu nakládací směsi. Nyní potravinovou fólii překlopte přes lososové filety. Vezměte si roli potravinové fólie a vše ještě několikrát obtočte a pořádně stáhněte. Umístěte do plastového boxu s dostatečně vysokými okraji, zatižte (ideální jsou plné konzervy) a dejte do lednice. Losos musí být takto naložený alespoň tři dny, ale vydrží až týden. Každý den však box vyndejte z lednice, vylijte tekutinu unikající z balíčku a balíček s filetami obraťte.
  4. Vybalte filety lososa z balíčku, odstraňte z nich zbytky marinovací směsi a nakrájejte je na tenounké plátky. Z uvedených ingrediencí umíchejte dresink a dochuťte ho solí a pepřem. Salát připravte promícháním listů čekanky, kostek řepy a nakrájené šalotky.
  5. Na talíře servírujeme tak, že na každý z nich položíme několik plátků lososa a trochu salátu, který zakapeme dresinkem.

Poznámka: Takto marinovaného lososa lze používat obdobně jako klasického uzeného lososa.

Jednoduchá řepná polévka

Jednoduchá řepná polévka

Porce

Pro 4 strávníky

Suroviny

  • 3 lžíce olivového oleje
  • Středně velká cibule – nasekaná
  • 3 stroužky česneku – nasekané
  • 6 středně velkých červených řep – oloupaných a nasekaných
  • 0,5 litru hovězího vývaru
  • Sůl a pepř
  • Smetana (poctivá, alespoň 30%)

Postup

  1. Na středním plameni v hluboké pánvi rozehřejte olivový olej. Vsypte cibuli a česnek a nechte je změknout (nerestujte dozlatova). Přidejte kousky červené řepy a krátce osmahněte.
  2. Přilijte hovězí vývar, osolte, opepřete, přiveďte k varu, zakryjte poklicí a vařte do změknutí, což bude trvat nějakých 20 až 30 minut. Odstavte z plotny a nechte dostatečně vychladnout.
  3. Přelijte do mixéru a rozmixujte zcela dohladka. Poté přelijte zpět do pánve a přiveďte k varu. Hotovu polévku rozlijte do talířů a zalijte adekvátním množstvím smetany.

Poznámka: Místo klasické smetany můžete použít i zakysanou smetanu, nebo creme fraiche. Záleží na vašich chuťových preferencích.

Řepný salát a mrkví, quinoou a špenátem

Porce

Pro 2 až 4 osoby

Suroviny

Na salát

  • ½ hrnku quinoy
  • Hrnek nezralých sójových bobů (edemame)
  • 1/3 hrnku sekaných mandlí
  • Středné velká červená řepa – oloupaná
  • Větší mrkev – oškrábaná
  • 2 hrnky baby špenátu – nahrubo nasekaného
  • Avokádo – oloupané, vypeckované a nakrájené na kostky

Na zálivku

  • 3 lžíce jablečného octa
  • 2 lžíce čerstvé limetkové šťávy
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 2 lžíce medu, nebo javorového sirupu
  • Lžíce listů máty, nebo koriandru – nasekaných
  • Lžička dijonské hořčice
  • Sůl a pepř

Postup

  1. Nejprve si uvaříme quinou. Vložte ji do cedníku a pořádně ji propláchněte pod tekoucí vodou, a to minimálně po dobu jedné minuty. Poté ji přendejte do rendlíku společně s jedním hrnkem vody a přiveďte ji k varu. Zakryjte pokličkou, stáhněte plamen a lehce vařte čtvrt hodiny. Vypněte plamen a nechte odpočinout 5 minut. Sundejte poklici, sceďte případnou přebytečnou vodu, několikrát quinou prohrábněte vidličkou a dejte ji bokem, aby vychladla.
  2. Do hrnce s vařící vodou vhoďte nezralé sójové boby edemame a nějakých pět minut je nechte povařit. Sceďte a dejte je bokem.
  3. Na suché pánvi orestujte nasekané mandle. Hotové budou, jakmile začnou vonět a jejich okraje zezlátnou, což bude trvat několik málo minut. Opět odložte na stranu k vychladnutí.
  4. Červenou řepu a mrkev nastrouhejte na struhadle.
  5. Zálivku připravíme jednoduchým smícháním a následným vyšleháním jablečného octa, limetkové šťávy, olivového oleje, medu, máty, dijonské hořčice, soli a pepře.
  6. Na závěr vše zkompletujeme. Do dostatečně velké mísy vložte orestované mandle, uvařené nezralé sójové boby, nastrouhanou řepu a mrkev, nahrubo nasekaný baby špenát, kostky avokáda a uvařenou quinou. Promíchejte. Zalijte zálivkou (možná nebude potřeba úplně všechna) a ještě jednou lehce zamíchejte. Podle potřeby ještě můžete dochutiti solí a pepřem. Podávejte.

Vyzkoušejte také

Pěstování

Vypěstovat si vlastní červenou řepu není moc náročné a není k tomu zapotřebí ani žádných větších zahradnických zkušeností ani velkou zahradu. Nejlepší je sázet menší množství několikrát v průběhu roku a sklízet bulvy velikosti golfového míčku, které jsou nejchutnější. Nezapomínejte pak, že listy jsou také jedlé a výborně zastoupí salát.

Pěstování červené řepy

Výsev

Vysazujte vždy tři semena do 2,5 cm hlubokých důlků v 10 cm odstupech. Jednotlivé řádky pak budou od sebe vzdáleny 30 cm. V závislosti na vaší spotřebě vysaďte vždy adekvátní množství každé 2 týdny od poloviny dubna do konce července. V daném období tak budete mít neustále k dispozici ideálně veliké čerstvé bulvy. Vždy berte v potaz vlastnosti jednotlivých odrůd. Některé jsou například vhodné k dlouhodobému skladování, jiné už méně.

V případě, že se rozhodnete vysazovat na konci února, nebo ze začátku března s tím, že budete držet rostliny přikryté, volte odrůdy, které nemají tendenci předčasně nakvétat.

Růst

Červená řepa bude dobře růst v prakticky jakékoliv dobře zavlažené a výživné půdě. Před samotným výsevem pak nelze než doporučit vyživit půdu kompostem a hnojivem. Jakmile rostliny vzejdou a budou tak 3 centimetry vysoké, je nezbytné je protřídit. Nechte vždy jednu rostlinku na každých 10 cm řádku. Pokud panuje sucho, zalévejte každých 10 až 14 dní v závislosti na panujících klimatických podmínkách. Pokud se rostlinám nedaří, aplikujte na každý metr čtvereční 30 g dusíkatého hnojiva a zalijte.

Sklizeň

Pro maximálně delikátní a jemnou chuť se doporučuje sklízet bulvy, které mají velikost golfového míčku. Fakticky však sklízíme klidně až ve chvíli, kdy dorostou do plné zralosti, co nastává, když mají asi 20 centimetrů v průměru. Je ale potřeba počítat s tím, že nebudou tak chuťově výrazné a navíc mohou mít tendenci dřevnatět (podobně jako například kedluben). Tento údaj však berte s rezervou, neboť se od sebe jednotlivé odrůdy svou velikostí a tvarem liší.

Videonávod

Odrůdy

Červená řepa se může pochlubit pestrou škálou nejrůznějších kultivarů. Ty se od sebe liší velikostí, tvarem, barvou slupky či barvou dužiny. My jsme zde ze zajímavosti sepsali několik málo odrůd, které patří mezi ty nejoblíbenější. Ke každé z nich jsme napsali také velmi krátký popis, abyste měli alespoň hrubou představu o tom, jak moc se od sebe mohou navzájem lišit.

Odrůdy červené řepy

Blankoma

Jedná se o bílou variantu, kterou ocení především ti, kteří hledají něco tak trochu jiného. Bulva kulatá a bílá. Listy jsou zelené.

Boltardy

Je to jedna z nejoblíbenějších odrůd vůbec. Má tmavě rudou barvu a je sladká. Bulva má kulovitý tvar.

Chiogga

Tento kultivar je velmi pěkný na pohled, a to především na řezu. Samotná slupka je oranžovo-růžová. Dužina je tvořena střídajícími se soustřednými kruhy červené a bílé barvy. Když ji uvaříte, zbarví se dorůžova.

Cylindra

Jde o odrůdu podlouhlého válcovitého tvaru. Její použití je tedy ideální v případech, kdy chceme získat při krájení stejně velké plátky. Je sladká.

Globe

Velmi populární varianta klasického kulovitého tvaru. Dužina je křupavá, tmavě červená a chutná.

Pablo

Odrůda Pablo se vyznačuje hladkou kůrou, kulatým kořenem a tmavě rudou barvou. Je sladká a krom tepelného zpracování je vhodná i k použití zasyrova.