Zázvor – léčivé účinky a 10 receptů na nápoje z něj

By | 4 listopadu, 2017

Zázvor pravý – Zingiber officinale je rostlina, z níž je konzumován podzemní oddenek (či kořen chcete-li, ale to je fakticky nesprávné označení) nesoucí totožné pojmenování. Samotný oddenek přitom neslouží pouze jako koření, ale často také jako léčivka, a to velmi účinná. K dostání je nejen čerstvý, ale také sušený, nakládaný nebo kandovaný. Jeho dužina má typicky světlou až sytou žlutou barvu, ale může být i oranžová a dokonce i černá (s touto barvou se však u nás prakticky nelze setkat). Kůra je pak hnědá až zlatohnědá. Jeho vůně a obzvláště pak chuť jsou velmi intenzivní. Samotná chuť má ovocné podtóny a je značně pálivá.

Zázvor

Tolik na úvod a nyní si řekneme, jakým způsobem může být zázvor prospěšný našemu tělu, kdo by ho neměl jíst, jak si z něj připravit čaj, limonádu, šťávu, smoothie či kávu a nakonec také, jak si ho svépomocí vypěstovat doma.

Zdravotní přínosy konzumace

Konzumace prakticky všech druhů ovoce, zeleniny a různých bylinek je dlouhodobě spojena se zdravotním životním stylem a sníženým rizikem onemocnění mnoha běžnými i civilizačními chorobami. Některé druhy jsou ovšem v tomto ohledu přínosné nadprůměrně a mezi ty se řadí i zázvor. Nejrůznější vědecké studie odhalily, že obsahuje několik set zdraví prospěšných látek, které prokazatelně zlepšují zdravotní stav a napomáhají hojivým procesům v našem těle. Největší pozornost je přitom zaměřena na fenol gingerol, respektive fenoly zingeron a shogaol.

Trávení

O fenolových sloučeninách, které zázvor obsahuje je známo, že pomáhají ulevit při podráždění trávicí soustavy, stimulují tvorbu slin a žluči a potlačují žaludeční křeče (tedy bolesti břicha). Tento oddenek má současně pozitivní efekty na enzym trypsin, pankreatickou lipázu a hybnost trávicího traktu, čímž potenciálně snižuje riziko vzniku zácpy a onemocnění rakovinou tlustého střeva.

Nevolnost

Žvýkání čerstvého zázvoru, cumlání zázvorových pastilek a bonbónů nebo pití zázvorového čaje ulevuje od pocitů nevolnosti. Nejlepších výsledků v tomto směru je dosahováno při těhotenských nevolnostech, nevolnostech spojených s probíhající léčbou rakoviny a též nevolnostech spojených s cestováním (automobil, letadlo, loď).

Nachlazení a chřipka

Zvláště během chladných období trpí velká část populace nachlazením a chřipkou, což jsou nemoci, při jejichž léčbě pomáhá být prohřátý a dostatečně se potit. Zázvor působí jako přirozené přírodní diaforetikum, tedy lék zvyšující vnitřní prohřátí organismu a pocení a právě díky tomu je ideální ho konzumovat během těchto onemocnění, ale i jako prevence proti nim. V tomto případě se doporučuje pít ho ve formě čaje s citronem a medem. Recept na něj najdete o něco níže v tomto článku.

Bolesti

Ukázalo se, že může mít v některých případech částečnou schopnost ulevit od bolesti. V rámci toho co je známo tuto vlastnost ocení především ženy a pak také sportovci obecně. U žen trpících dysmenoreou (bolestmi během menstruačního cyklu) došlo při jeho konzumaci ke zmírnění projevů. V případě zmíněných sportovců pak pravidelné podávání na denní bázi zmírňuje bolesti svalstva po tréninku.

Záněty

Protizánětlivé účinky této léčivky jsou známé minimálně již stovky let a k léčbě a prevenci zánětů je také po stovky let používána. Prokazatelně je schopen zázvor dokonce bojovat se záněty spojenými s osteoartrózou. Mimo jiné snižuje též pravděpodobnost vzniku střevních zánětů, které jsou jedním z nejrizikovějších faktorů pro vznik kolorektálního karcinomu (třetí celosvětově nejčastější druh rakoviny, který má navíc poměrně vysokou úmrtnost).

Kardiovaskulární onemocnění a cukrovka

Problematika přínosů pro srdce a oběhovou soustavu není z vědeckého hlediska až tak moc prozkoumána jako jiné oblasti, nicméně ví se, že zázvor snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, snižuje riziko vzniku krevních sraženin a příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Další výzkum v této oblasti stále probíhá, ale předpokládá se, že by zázvor, nebo výtažky z něj mohly být v budoucnu plnohodnotnou součástí prevence a léčby onemocnění srdce a diabetu.




Potenciální rizika

Zázvor (to platí speciálně pro ten čerstvý) je z obecného hlediska bezpečnou potravinou, které se není nutné jakkoliv obávat. Pakliže je konzumován v adekvátním množství, nezpůsobuje žádné problémy, výjimečně pak jen minimální. Za předpokladu, že je požito velké množství, může potenciálně způsobit pálení žáhy (zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu – reflux), podráždění dutiny ústní a průjem. Samotnému pálení žáhy se dá vyhnout jeho podáváním ve formě kapslí. V takovém případě je nicméně na místě být lehce na pozoru s dávkováním. U zdravého dospělého člověka by neměla denní dávka v sušené formě překročit 4 gramy denně, u těhotných žen potom 1 gram denně.

V případě těhotenství, problémů se žlučovými kameny, onemocnění cukrovkou nebo poruchou srážlivostí krve, je na místě konzultovat pravidelnou konzumaci s lékařem. Doplňky stravy ze zázvoru by neměly být kombinovány s aspirinem, varfarinem a ostatními léky sloužícími k ředění krve.

Recepty na nápoje

Jak čerstvý, tak sušený zázvor je výbornou ingrediencí a kořením, které se hodí k mořským plodům, vepřovému, kuřecímu, citrusům, melounům, jablkům, dýním a tak dále. My se však zaměříme jen a pouze na nápoje, v nichž jeho chuť a vůně vyniknou nejvíce. Naleznete zde přitom recepty na nápoje horké i studené.

Vždy a za všech okolností preferujte čerstvý oddenek před sušeným. Pokud však nemáte nazbyt, potom jejich zástupný poměr činní 8:1 (čerstvý:sušený). Při nákupu oddenku dbejte na to, aby byl tvrdý s hladkou a napnutou kůrou bez zvrásnění. Při skladování je nejlepší mít ho zabalený v plastikovém sáčku a uložený v lednici. K loupání, krájení a strouhání přistupujte vždy těsně před použitím, aby si v sobě uchoval maximum žádoucích aromatických látek.

Jednoduchý zázvorový čaj

Jednoduchý zázvorový čaj

Co budete potřebovat

  • 80 g zázvoru

  • 750 ml horké vody

  • Med, javorový sirup, nebo cukr na oslazení (sladit pochopitelně nemusíte)

  • Citron na dochucení (také není nutný)

Postup

  1. Oddenek umyjte, oloupejte, nožem nakrájejte na tenké plátky a vložte do konvice (ideální je taková, která je schopna udržet alespoň částečně teplo, tedy taková, která má alespoň nějaký druh poklopu).

  2. Zalijte vroucí vodou, zaklopte a nechte louhovat čtvrt hodiny.

  3. Vyjměte zázvor a případně i oslaďte a ochuťte citrónem.

  4. Čaj je nejlepší horký, ale není nic proti ničemu, když si ho necháte vychladnout.

Zázvorové smoothie s mangem

Zázvorové smoothie s mangem

Co budete potřebovat

  • 1 cm zázvoru

  • ½ manga

  • 250 ml pomerančové džusu (pokud možno čerstvého)

  • Několik kostek ledu

Postup

Vše vložte do mixovací nádoby smoothie mixéru. Pokud máte méně výkonný smoothie maker, pak není od věci oddenek předem přes vlákna najemno nastrouhat, a to nejlépe přímo do oné mixovací nádoby. Zapněte a mixujte dohladka. Pakliže chcete, aby měl nápoj hustší konzistenci, můžete k surovinám přidat ještě půlku banánu.

Mléčný zázvorový čaj

Mléčný zázvorový čaj

Co budete potřebovat

  • 80 g oloupaného a na kousky nakrájeného zázvoru

  • Hrnek vody

  • 2 hrnky mléka (použít můžete jak živočišné, tak rostlinné)

Postup

  1. Nalijte vodu do hrnce a přiveďte ji k varu.

  2. Do vařící vody vhoďte plátky zázvoru a nechte je vařit po dobu 10 minut.

  3. Hrnec sundejte ze sporáku a vlijte mléko. Vraťte zpět na sporák a na mírném ohni nechte lehce provařit dalších 5 minut.

  4. Rozlijte do hrnků (v případě potřeby přes síto) a podávejte horký.

Nealkoholický zázvorový panák se zeleným jablkem

Nealkoholický zázvorový panák se zeleným jablkem

Co budete potřebovat

  • 2,5 centimetru zázvoru

  • ½ zeleného jablka

  • Hrnek baby špenátu

  • Citron

  • Malou špetku kajenského pepře

Postup

  1. Zázvor očistěte a oloupejte, jablko zbavte jádřince a baby špenát propláchněte. Citron zbavte zevní žluté částí kůry a pokuste se zanechat maximální možné množství vnitřní bílé části, takzvaného albeda (pro jistotu ho ještě rozdělte na několik částí a vyndejte pecky).

  2. Zapněte odšťavňovač a střídavě do něj vkládejte tvrdší a měkčí suroviny. Do získané šťávy vsypte špetku kajenského pepře, zamíchejte, rozlijte do panáků a podávejte.

Studený zázvorový čaj

Studený zázvorový čaj

Co budete potřebovat

  • 2 vrchovaté lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru

  • Litr vody

  • Šťávu z jednoho čerstvě vymačkaného citronu

  • Kostky ledu

  • Med

Postup

  1. Zázvor nastrouhejte přímo do hrnce.

  2. Zalijte ho vodou a přiveďte k varu.

  3. Jakmile začne směs vřít, hořák vypneme a necháme ji vychladnout.

  4. Do dostatečně velkého džbánu nalijeme citronovou šťávu, přidáme nemalé množství kostek ledu a přes síto do něj přecedíme vychladlou směs.

  5. Dle potřeby a chuti dosladíme medem, či jiným sladidlem a servírujeme.

Zázvorové smoothie s ananasem a mrkví

Zázvorové smoothie s ananasem a mrkví

Co budete potřebovat

  • 50 g mrkve

  • 150 g kousků ananasu

  • 150 ml vody

  • 250 ml neslazeného ořechového mléka

  • 1 až 2 centimetry zázvoru

  • Banán

  • ¼ lžičky kurkumy

  • Čerstvě vymačkanou šťávu z limetky

Postup

Suroviny dejte do smoothie mixéru a připravte z nich jemný nápoj. Pokud je příliš hustý, můžete ho naředit vodou, nebo ořechovým mlékem. Chuť jako takovou pak můžete dle vlastních preferencí doladit přidáním adekvátního množství té, či oné ingredience.

Zázvorová limonáda

Zázvorová limonáda

Co budete potřebovat

  • 70 g zázvoru – oloupaného a rozkrájeného na kusy

  • 250 ml citronové šťávy – čerstvě vymačkané

  • 80 ml javorového sirupu (lze nahradit medem, nebo jiným sladidlem dle libosti)

  • 1,5 l vody

  • Led

Postup

  1. Dejte kusy zázvoru a citronovou šťávu do mixéru a rozmixujte najemno.

  2. Přilijte javorový sirup a vodu. Důkladně promíchejte.

  3. Přeceďte do džbánu naplněného kostkami ledu.

  4. Můžete rozlévat hostům.

Horké zázvorové mléko

Horké zázvorové mléko

Co budete potřebovat

  • Hrnek plnotučného mléka

  • Lžíci třtinového cukru

  • 1 až 2 lžičky nastrouhaného zázvoru

Postup

  1. Všechny ingredience vložte do rendlíku a za stálého míchání na mírném plameni ohřívejte do zpěnění mléka.

  2. Odstavte a přes jemné síto sceďte do hrnku. Pijte horké.

Zelený čaj se zázvorem, mátou a medem

Zelený čaj se zázvorem, mátou a medem

Co budete potřebovat

  • 6 hrnků vody

  • ¼ hrnku plátků zázvoru

  • 3 až 6 pytlíků zeleného čaje (záleží, jak moc silný ho chcete mít)

  • ½ hrnku mátových listů

  • 1/3 hrnku medu

  • Šťávu z poloviny citronu

Postup

  1. Ve středně velkém hrnci přiveďte k varu vodu společně s plátky zázvoru. Odstavte, obratem vložte pytlíky zeleného čaje a mátu, přikryjte poklicí a nechte odstát 15 minut.

  2. Přeceďte do džbánu. Oslaďte medem a dochuťte citronovou šťávou.

  3. Čaj servírujte buď ihned horký, nebo ho nechte odstát a následně ho za použití ledových kostek zchlaďte a podávejte jako osvěžující drink (to bude asi dosti záležet na aktuální roční době a počasí).

Jemenská zázvorová káva

Jemenská zázvorová káva

Co budete potřebovat

  • Hrnek vody

  • 6 lžiček mleté kávy

  • 6 lžiček cukru

  • 2 lžičky mletého zázvoru (sušený prášek)

Postup

  1. Nalijte vodu do džezvy (arabský druh konvice na přípravu kávy). Pokud ji nevlastníte, můžete alternativně použít menší hrnec s dlouhou rukojetí, ale není to pochopitelně úplně ono.

  2. Přidejte všechny suroviny a dejte ohřívat na středním plameni.

  3. Jakmile začne káva vařit, odstavte ji z hořáku a počkejte, dokud z hladiny nezmizí všechny bubliny. Poté tento krok ještě dvakrát opakujte. Jinými slovy, kávu necháme natřikrát zpěnit.

  4. Rozlijte kávu do šálků a podávejte.

Další recepty na smoothie se zázvorem

Jak si vypěstovat vlastní zázvor doma

Pro vypěstování vlastní rostlinky nebudete potřebovat žádná semínka. Stačí jen zajít do obchodu a koupit si klasický oddenek, který běžně používáte ke spotřebě. Nejlepší je takový, který není seschlý, má hladkou a nepoškozenou kůru a hlavně jsou na něm zřetelně viditelné pupeny, což svědčí o tom, že je v ideálním stádiu pro výsadbu.

Výsadba

Nejlépe uděláte, když k výsadbě přikročíte na přelomu zimy a jara, ale reálně na tom až zase tolik nezáleží. Den před výsadbou dejte oddenek máčet do vlažné vody. Sázet budeme do květináče, který nemusí být paradoxně příliš hluboký, ale naopak široký (minimální doporučený průměr pro začátek je 20 cm), neboť pod zemí roste rostlina do šířky. Ten naplňte z části výživnou a propustnou zeminou (zvolit můžete třeba kombinaci substrátu a rašeliny). Vytáhněte oddenek z vody ven, pořádně si jej prohlédněte, a pokud je dostatečně velký a má na sobě více pupenů (4 a více), můžete ho rozdělit na více částí. Každá část by na sobě měla mít alespoň dva pupeny. Vložte do květináče s pupeny směřujícími vzhůru a zasypte 3 až 5 centimetry zeminy. Umístěte na teplé místo s dostatkem světla, ale ne tak, aby na něj celý den dopadal přímý sluneční svit. Zeminu udržujte vlhkou, ale se zálivkou to na druhou stranu nepřehánějte. Ujistěte se, že může přebytečná voda z květináče pohodlně odtéct.

Růst

Zázvor roste velmi pomalu. Téměř celý první měsíc po vysazení nebudou patrné vůbec žádné výsledky vaší práce. Pak se objeví první výhonek následovaný o něco později dalšími. Všechny budou postupně růst a za čas se rozvinou první listy. Rostlina nakonec vyroste do výšky téměř tři čtvrtě metru. Během růstu dodržujeme všechna pravidla týkající se tepla, světla a zálivky.

Sklizeň

Než budete moci sklidit první plody, respektive oddenky své práce, počkáte si přinejmenším čtvrt roku, ale spíše to bude třikrát tolik, když chcete získat nějaké rozumné množství. Rozpoznat správný čas pro sklizeň vypadá tak trochu jako oříšek, neboť to, co chceme sklízet je pod zemí, ale existuje na to naprosto jednoduchá pomůcka. Ve chvíli, kdy začnou listy žloutnout a rostlina usychat, sklízíme. Větší část sklizně si necháme pro své použití a menší část pro další výsadbu.